Este verán non poden impedirche entrar coa túa comida e a túa bebida nos festivais, lémbranos Facua

|

Comer nos recintos festivaleiros supón un gasto importante, pois os prezos adoitan ser caros. Con todo, moito do público evita levar comida de casa, temendo que no control de acceso impídanlles pasala alegando cuestións de seguridade. Algo que é ilegal, explica FACUA Galicia.


Como exemplo, este colectivo de consumidores pon o que pasou no recente u Son do Camiño. Tras a súa protesta, din que a organización permitiu entrar con comida. 


ENTRADA FESTIVAL CREATIVE COMMONS

Cola nun festival | Drift Words  CC BY-NC-SA 2.0 


E A BEBIDA PÓDOA METER?

Non así bebida, alegando a norma que impide aos menores o consumo de alcol. "Se realmente quixesen impedir isto, bastaría con controlar que os menores non introducen bebidas alcohólicas no momento en que acceden ao recinto do festival, impedindo a posteriori que os establecementos do interior véndanlles estes produtos", comentan dende Facua. 


Nalgúns festivais afai impedir a entrada de botellas, pero só no caso de que leven o tapón posto, alegando que son obxectos susceptibles de arroxar aos escenarios.


LIBRO DE RECLAMACIÓNS E DENUNCIA ANTE CONSUMO

En todo caso, o , FACUA Galicia aconsella aos usuarios que acudan aos diversos festivais e impídaselles entrar por levar bebida ou comida do exterior que soliciten a correspondente folla de reclamacións e denuncien ante as autoridades de consumo.


MARCO LEXISLATIVO

A Lei Xeral para a Defensa dos Consumidores e Usuarios considera que non permitir a entrada con comida e bebida de fóra é unha cláusula abusiva segundo o artigo 82.1


Ademais, a Axencia Española de Consumo, Seguridade Alimentaria e Nutrición (Aecosan) publicou en 2016 un informe, tamén relacionado coa prohibición en cinemas, no que concluía que existía unha "cláusula abusiva" xa que o consumidor "vese privado da prestación principal, de forma inxustificada, abonando a entrada, en base a unha limitación imposta unilateralmente respecto a un servizo accesorio que non solicitou, e tendo en conta que a actividade básica da empresa non é a venda e distribución de comida e bebida".  Un criterio que ratificado por unha sentenza do Tribunal Superior de Xustiza de Castela-A Mancha. 




Sen comentarios

Escribe o teu comentario




Non está permitido verter comentarios contrarios á lei. Nos reservamos o dereito a eliminar os comentarios que consideremos fora de tema.

Galiciapress
Praza da Quintana, 3; 15704 Santiago de Compostela
Tlf (34)678803735

redaccion@galiciapress.es o direccion@galiciapress.es
RESERVADOS TODOS OS DEREITOS. EDITADO POR POMBA PRESS,S.L.
Aviso legal Cookies Consello editorial Publicidade
Powered by Bigpress